Váll – rotátor köpeny szakadás rekonstrukció
A gyakran csak a váll becsípődésével kezdődő kórképek mint az impingement (beszorulási) szindróma – becsípődés, rotátor köpeny szakadás, meszesedés – calcificatio, rotátorköpeny arthropathia – vállízületi kopás mind egy hasonló mechanizmussal kialakult kórkép különböző fokozatait jelenthetik számos eltérő panasszal. Amennyiben fájdalmat, mozgásbeszűkülést okozó izomszakadást találunk, szükségessé válhat a váll szakadt izomköpenyének (az ún. rotátorköpenynek) a megvarrása, az izomzatnak a felkarcsonthoz, az eredeti izomtapadási helyre történő lehorgonyzása. A rotátor köpeny rekonstrukciója után a fájdalmas, beszűkült vállmozgásokkal kapcsolatos panaszok megszűnnek vagy jelentősen csökkennek, a mozgásterjedelem javulhat.
Rotátorköpeny rekonstrukciós műtétet rendszerint vezetéses (plexus) érzéstelenítésben, ritkábban altatásban végezzük A műtét gyakran a váll arthroszkópiájával (tükrözésével) kezdődik, ami a szakadás mértékének és a rotátorköpeny állapotának megítélését továbbá a vállízület egyéb betegségeinek kizárását szolgálja. Amennyiben a szakadás az anamnesztikus, radiológiai és tükrözéses információk alapján megvarrhatónak tűnik, arthroscopos vagy nyílt feltárással rotátorköpeny rekonstrukciót végezhetünk. Nyílt feltárás esetén a váll elülső-oldalsó területén ejtett kb. 5-8 cm-es metszésből – a delta izomzat rostjait szétválasztva, kis területen leválasztva azt a csontról – feltárjuk a rotátorköpenyt. A lapocka vállcsúcs nyúlványának (acromion) elülső-alsó részéből, a többnyire degeneratívan megvastagodott csontból 5-6 mm-es vastagságú csontréteget eltávolítunk, megnövelve így a rotátorköpeny rendelkezésére álló, korábban beszűkült teret. A szakadás méretétől és elhelyezkedésétől függően az egy vagy több szakadt izom inát megfelelő számú öltéssel az előre elkészített csontos árokba horgonyozzuk. Szükség esetén ehhez fém horgonyokat is felhasználhatunk. Gyakori probléma még a biceps izom hosszú fejének gyulladása, mely komoly fájdalom forrása lehet. Ennek műtéti megoldása a tapadás leválasztása és esetlegesen az ín távolabbi rögzítése, melyet ha szükséges a rotátor köpeny varrattal együlésben végzünk el. Gondos vérzéscsillapítást követően a sebet varratokkal zárjuk be. A fedett (arthroscopos) rotátorköpeny rekonstrukció esetén a szakadt részeket arthroscopos varratok segítségével rögzítjük a felkarcsonthoz arthroscoposan elhelyezett horgonyok segítségével.
Műtétet követően a vállat levehető kartartóban rögzítjük az izomköpeny gyógyulásáig, ami legalább 5-6 hét. Műtétet követően 1-2 napot javasolt kórházban maradni, amíg a fájdalom jelentős mértékben csökken, és a beteg megtanulja az otthon végzendő passzív válltornát.
Hat héttel a műtét után a kartartó elhagyható és intenzív gyógytorna indul.